Jak zábavné hračky pro děti utvářejí charakter

  • fun toys for children shape the characterJaký dárek byste vybrali svým dětem kdyby měl být jediný? Autodráhu, kolo, bárbínu nebo plyšového medvěda? A myslíte, že výběr hračky může dítě ovlivnit na celý život? Jaké signály dětem dáváme s různými hračkami a jak je podvědomě vnímají? O tom s námi dnes pohovoří odbornice na dětskou psychiku a lékařka s dlouholetou praxí, Marie Votočková z Prahy 6.
  • První a zcela zásadní věcí v životě malého človíčka, se kterou se setkává v prvních letech svého života, jsou hračky. Je jimi obklopen téměř dvacet čtyři hodin denně a pomáhají mu tak utvářet obraz skutečného světa a reality. Proto je velmi důležité myslet na to, jakými hračkami dítě obklopíme a co ze široké nabídky bude moct vyzkoušet. V devadesáti procentech případů totiž platí, že dítě se dle výběru hraček v dětství orientuje i později ve skutečném životě.
  • Britské a australské studie nezávisle na sobě prokázali, že dítě je hračkami ovlivňováno a to nemalou měrou. Po dobu pěti až deseti let pozorovali děti ve věkové skupině tři až pět let a ze studií vyšly najevo následující fakta.
  • Holčičky, které vyrůstaly na bárbínách a podobných panenkách se začaly ve velmi nízkém věku dožadovat líčidel, řasenek a laků na nehty. Jejich oblíbenou barvou byla v sedmdesáti procentech případů růžová a životním cílem najít si bohatého manžela s velkým domem a bazénem. Neopak děvčata, která vyrůstala spíše v chlapeckém prostředí s autodráhou, Legem či kolem brzy začala sportovat a zaměřila svůj osobní rozvoj nejen ve sportu.
  • U chlapců nebyl rozdíl tak markatní, avšak za zmínku stojí podíl chlapců, kteří vyrostli na fotbalových hvězdách. Ti později projevili větší zájem o úpravu svého zevnějšku, především vlasů narozdíl od chlapců, kteří vyrostli na autech či jiných sportovcích.
  • Obecně si však nemůžeme dovolit tvrdit, že některá z hraček je špatná nebo nepříznivě ovlivňuje dětské chování. Jsou pouze některé hračky, které děti směřují určitým směrem a tím ovlivňují jejich buduocnost, charakter a zájmy.